Felieton: Sukces to równowaga między młodością, a doświadczeniem

Istnieje wiele decyzji, które muszą podjąć władze klubu w najbliższym czasie. Awans do Premier League jest tylko początkiem długiej i trudnej walki, a pobyt więcej niż jeden lub dwa sezony to jest to do czego dąży wiele zespołów. Jedną z kluczowych decyzji klubu w obecnej chwili jest to, czy iść z zespołem doświadczonych weteranów, lub zaufać obiecującym młodym zawodnikom.

Wprowadzenie kilku młodych obiecujących zawodników to tylko część tego co przybliży nam powrót do Premier League. Awans zapewne będzie osiągnięciem właściwej równowagi między młodzieżą, doświadczonymi zawodnikami oraz talentem i wiedzą trenera .

Doświadczenie:
Nowo promowani managerowie często popełniają błąd w swoich klubach podpisując kontrakt z zawodnikiem po prostu dlatego, że jest doświadczony. Gracz ten nie może być wykorzystany przez kilka sezonów, ale manager będzie racjonalizować swoją decyzję, mówiąc, że zawodnik ” grał tam i tam i osiągnął to i to.” To jest krytyczny błąd, ponieważ dotychczasowe osiągnięcia danego zawodnika rzadko mają wpływ na jego przyszłe występy w nowym klubie. Jeśli kandydat do gry jest 32 lub 33-letni a swoje najlepsze dni ma już za sobą, klub powinien być bardzo ostrożny przed jego zakupem. Jego przygotowanie fizyczne, osobista motywacja i osobowość powinny być analizowane przed podpisaniem kontraktu . Doświadczeni gracze będą kolidować z obecnym składem i będzie więcej szkody niż pożytku, w większości sytuacji do końca nie wiadomo co jest tego przyczyną.

QPR jest klasycznym przykładem tej zagadki. Zamiast dodać kilku doświadczonych graczy do składu, poszli dalej i kupili ich całe wiadro.  Djibril Cisse, Bobby Zamora, Park Ji-Sung, Andy Johnson, Robert Green, Anton Ferdinand i Jose Bosingwa nigdy już nie będą tak dobrzy jak młodzi utalentowani zawodnicy. Większość z tych graczy jest teraz na ogromnych kontraktach w QPR i nie są do niczego potrzebni.
Trzeba mieć w szerokiej kadrze  młodych utalentowanych zawodników, którzy potrzebują wskazówek w kluczowych momentach swojego rozwoju od bardziej doświadczonych zawodników.

Młodzież:
Młodzież jest często niedocenianym towarem w piłce nożnej. Młodzi zawodnicy są nieustraszeni i gotowi zrobić wszystko, aby odnieść sukces.  Menedżer Liverpoolu Brendan Rodgers podsumował różnicę między graczami młodymi i doświadczonymi jakie zaobserwował w swoim zespole: „Kiedy mówię młodemu zawodnikowi , aby przebiegł sprintem 50 metrów i zrobił wyskok, on da z siebie wszystko aby mi zaimponować. Kiedy zwracam się do weterana, poprosi mnie na bok i zapyta dlaczego każę mu to zrobić.
Młodzi gracze mogą być ukształtowani w sposób jaki ustali sobie menedżer. Z nimi można prowadzić zajęcia z nowej taktyki, nowego stylu gry, oni nie mają strachu przed niczym. Jeśli zespół chce uzyskać awans i pozostanie w Premier League, to musi mieć pulę utalentowanych młodych zawodników do swojej dyspozycji”.

Wynika więc jasno, że ponowny awans może dać połączenie doświadczenia z młodością.
Czy władze klubu zdecydują się na takie rozwiązanie ?

Podziel się wpisem: