Miasto Getafe

Getafe – to jedno z najbardziej zaludnionych i uprzemysłowionych miast w strefie metropolitalnej Madrytu. Na znaczenie gminy wpływ ma również obecność wojskowej bazy lotniczej (jednej z najstarszych w Hiszpanii), słynne Cerro de los Angeles (uważane jest za centrum geograficzne Półwyspu Iberyjskiego) oraz Uniwersytet Karola III (Universidad Carlos III), którego rektorat znajduje się w mieście.

Niewielka odległość od Madrytu i rozwój przemysłu przez cały XX wiek, zwiększyły liczbę ludności do 150.000, zamieniając Getafe w miasto-sypialnię. Wzrost populacji zmusił do budowy wielu dróg, rozwinął rynek usług publicznych i zaowocował budową wielu nowych osiedli.
Miasto znajduje się 13 km na południe od centrum Madrytu, w południowej części strefie metropolitalnej stolicy. Stanowi część płaskiego obszaru Mesety centralnej i doliny rzeki Manzanares.
W historii Getafe możemy wyznaczyć trzy dokładnie oddzielone okresy. Pierwszy, ciągnący się od prehistorii, aż do roku 1326, gdy różne cywilizacje i osady zajmowały teren obecnego miasta (mimo że samo Getafe nie istniało jeszcze jako jednolite skupisko ludności). W drugim, który zaczyna się w XIV wieku i kończy w XX, Getafe było wtedy powoli rozwijającą się wsią. Trzeci, zaczynający się w XX wieku, gdy Getafe z rolniczej wsi stało się dużym przemysłowym miastem ze znacznym przyrostem działalności, zarówno przemysłowej jak i handlowej, liczby ludności, przestrzeni miejskiej itp.
W Średniowieczu na terenie obecnego Getafe znajdowało się kilka wiosek, jedną z najważniejszych była Alarnes, usytuowana niedaleko obecnego centrum miasta. W 1326 mieszkańcy złączyli je tworząc wieś wzdłuż drogi królewskiej łączącej Toledo z Madrytem. Nową miejscowość nazwali Xatafi. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa Hatta, które oznacza „coś długiego”. Stąd można wydedukować, że Xatafi odnosiło się do głównej ulicy (przechodzącej przez środek osady), nie będącej niczym innym jak drogą królewską. Dlatego Xetafe znaczy “długa ulica”. Od tego czasu nazwa ewoluowała, przechodząc przez Xetafi, Jetafee, Jetaphe, Jetafe, dochodząc w końcu do obecnego Getafe.
źródło: wikipedia

Podziel się wpisem: