Christian Eriksen (1992) Dania

Christian Dannemann Eriksen urodził się 14.02.1992 roku w Middelfart (Dania), występuje na pozycji ofensywnego pomocnika. Karierę zaczynał w wieku 3 lat w lokalnym Middelfart Gymnastik & Boldklub. W 2005 roku trafił do drużyny Odense Boldklub (OB), w barwach której uczestniczył w młodzieżowych mistrzostwach Danii. Mimo, iż jego zespół odpadł w półfinale, Eriksen został wybrany najlepiej wyszkolonym (technicznie) zawodnikiem turnieju. Rok później OB wygrało turniej, a Christian strzelił jedynego gola w meczu finałowym.p

Swoimi dobrymi występami w Odense (U-16 i U19) oraz reprezentacji Danii (U-17) piłkarz zwrócił na siebie uwagę czołowych europejskich klubów, co poskutkowało testami w Barcelonie, Chelsea i AC Milan. Ostatecznie jednak Eriksen zdecydował się dołączyć do Ajaxu Amsterdam. 17 października 2008 roku podpisał z wielokrotnym mistrzem Holandii dwu i pół letni kontrakt, a kwotę transferu oszacowano na około milion euro. Początkowo Christian oswajał się z nowym otoczeniem w zespołach młodzieżowych, do pierwszego składu awansował w wraz z początkiem 2010 roku, a w rozgrywkach Eredivisie zadebiutował 17 stycznia, wychodząc w podstawowej jedenastce na mecz z NAC Breda. Ówczesny szkoleniowiec Ajaxu, Martin Jol porównywał go wtedy do Wesleya Sneijdera i Rafaela van der Vaarta i opisał mianem doskonałego kontynuatora tradycji numeru 10. Ogólnie w swoim pierwszym sezonie w dorosłym zespole Ajaxu, Eriksen zagrał w 21 meczach i strzelił jedną bramkę, a jego kontrakt został przedłużony do 2014 roku.
Rozgrywki 2010/2011 rozpoczął już w pierwszym zespole, stając się jego kluczowym zawodnikiem i zdobywając z drużyną z Amsterdamu mistrzostwo kraju. Zaowocowało to nagrodą „Talentu roku” w Danii, najlepszego młodego piłkarza Ajaxu oraz najlepszego młodego piłkarza w Holandii.
Oczywiście dobra gra Eriksena nie uszła uwadze selekcjonera reprezentacji narodowej i w lutym 2010 roku piłkarz zadebiutował w meczu przeciwko Austrii, a następnie pojechał na Mistrzostwa Świata rozgrywane w Republice Południowej Afryki gdzie będąc najmłodszym piłkarzem rozegrał dwa mecze (z Holandią i Japonią). 4 czerwca 2011 roku Christian zdobył swoja pierwszą bramkę dla Danii stając się najmłodszym strzelcem gola w europejskich kwalifikacjach (dla swojego kraju). Był wtedy o 9 dni młodszy od Michaela Laudrupa, do którego jest zresztą pod wieloma względami porównywany.
Z pewnością największymi atutami Eriksena są wyszkolenie techniczne i dynamika (nadrabia nimi dosyć mizerne warunki fizyczne), a gdy dodamy do tego kreatywność i poruszanie się po boisku, w perspektywie otrzymamy jednego z czołowych rozgrywających globu. Na tę chwilę, trzeba podejść do tego spokojnie, co prawda zawodnikowi już teraz wróży się wielką karierę jednak musi on pierw popracować nad budową swojego ciała oraz ustabilizować formę. Do Wesleya Sneijdera (z czasów gry w Ajaxie) jeszcze sporo mu brakuje.

Imię i nazwisko: Christian Dannemann Eriksen
Urodzony: 14.02.1992
Kraj: Dania
Pozycja: ofensywny pomocnik
Wzrost: 177 cm
Waga: około 65 kg
Atuty: technika, dynamika, kreatywność
Wady: warunki fizyczne, wahania formy, skuteczność
Data dodania: 15.02.2012

Podziel się wpisem: