Samba Diakite (1989) Mali/Francja

Samba Diakite na świat przyszedł 24.01.1989 roku w Montfermeil (Francja), występuje na pozycji defensywnego pomocnika. Przez większość profesjonalnej kariery związany był z AS Nancy. W barwach tego klubu 17 kwietnia 2010 roku rozegrał swój pierwszy mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej (Ligue 1), a także strzelił premierową bramkę w spotkaniu przeciwko Girondins Bordeaux (1/16 Pucharu Francji, porażka 1:2).

Początki przygody Diakite z piłką nie zapowiadały jednak takich sukcesów. Nim zawodnik trafił do AS Nancy występował w amatorskich zespołach funkcjonujących na przedmieściach Paryża, Le Bourget (2003-2005) i Torcy (2005-2007). Stąd w 2007 roku przeniósł na północ Francji, mianowicie do rezerw Valenciennes FC gdzie nie zagrzał jednak długo miejsca i 12 miesięcy później wrócił w okolice stolicy do regionalnego Olympique Noisy-le-Sec Banlieue 93 (2008-2009). Kolejny rok wiązał się oczywiście z kolejną zmianą klubu, tym razem Diakite wybrał kierunek wschodni i występy w rezerwach wspomnianego AS Nancy. 27 grudnia 2009 podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt, miesiąc później zadebiutował w meczu o Puchar Francji z Plabennec, a w kolejnym sezonie był już kluczową postacią środka pola ASNL.
Dobre występy zawodnika zaowocowały powołaniem do reprezentacji Mali na Puchar Narodów Afryki 2012, a w konsekwencji debiutem w spotkaniu przeciwko Gwinei. Warto wspomnieć, że Malijczycy odnieśli w tym turnieju wielki sukces zajmując 3 miejsce (Diakite pojawił się na boisku w 5 meczach). W międzyczasie (dosłownie, w przerwie między spotkaniami) federacja zezwoliła piłkarzowi na odbycie testów medycznych w angielskim zespole Queens Park Rangers i po zakończeniu afrykańskich mistrzostw zawodnik na zasadzie wypożyczenia przeniósł się do Premier League (QPR zagwarantowało sobie prawo pierwokupu).
Diakite ma wszelkie dane by zrobić furorę w Anglii, jest silny, waleczny, umie poruszać się po boisku, a także wie co zrobić z piłką. Nominalnie występuje na pozycji defensywnego pomocnika, ale równie dobrze radzi sobie uwolniony od obowiązków obronnych. Dodatkowo na jego rozwój pozytywnie powinien wpłynąć dobry wynik osiągnięty z reprezentacją Mali. Na niekorzyść piłkarza przemawia natomiast późny start w dorosłym futbolu, a co za tym idzie małe doświadczenie w meczach o dużą stawkę.

Imię i nazwisko: Samba Diakite
Urodzony: 24.01.1989
Kraj: Mali/Francja
Pozycja: defensywny pomocnik
Wzrost: 186 cm
Waga: około 75 kg
Atuty: warunki fizyczne, mobilność, panowanie nad piłką
Wady: małe doświadczenie
Data dodania: 16.02.2012

Podziel się wpisem: