Nicolas Lodeiro (1989) Urugwaj

Nicolas Lodeiro urodził się 21.03.1989 w Paysandu (Urugwaj), gra na pozycji ofensywnego pomocnika. Pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w lokalnym klubie Barrio Obrero, z którego bardzo szybko trafił do juniorskiego zespołu U-14 Nacionalu Montevideo. Tam rozwinął się i 19 sierpnia 2007 roku zadebiutował w urugwajskiej Primera Division (Torneo Apertura) podczas meczu z Fenix, a na pierwszą bramkę czekał zaledwie do 1 grudnia tego samego roku. Zaledwie, gdyż nie był to jeszcze czas, w którym Lodeiro odgrywał znaczącą rolę w seniorskim zespole.

Kolej na to przyszła dopiero po wyrobieniu sobie marki w futbolu młodzieżowym, co wydaje się naturalną drogą dla piłkarza. Na sukcesy we właściwych rozgrywkach Lodeiro również nie czekał zbyt długo. W sezonie 2008-2009 przyczynił się do zdobycia przez Nacional mistrzostwa kraju, a w Copa Libertadores 2009 doprowadził swoją drużynę aż do półfinału. Co oczywiste, zwrócił tym na siebie uwagę wielu klubów, a spośród nich, za namową Luisa Suareza, w styczniu 2010 roku wybrał ofertę Ajaxu Amsterdam (choć wcześniej bliski był przejścia do AZ Alkmaar).
W Amsterdamie nie wiodło się już Nicolasowi tak dobrze, do końca sezonu zdążył co prawda rozegrać jeszcze ogółem 10 spotkań (strzelając jedną bramkę 25 marca w meczu pucharowym z Go Ahead Eagles) i otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata w Republice Południowej Afryki, jednak tam nabawił się kontuzji która całkowicie wykluczyła go z ligowych rozgrywek 2010/2011 i dopiero w sezonie 2011/2012 powoli zaczął zapracowywać na zaufanie szkoleniowca Ajaxu.
Co ciekawe niepowodzenia w piłce klubowej zbiegają się z wielkimi sukcesami odniesionymi wraz z reprezentacją Urugwaju. Wcześniej jeszcze jako piłkarz Nacionalu, Lodeiro zajął 3 miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Ameryki Południowej (Wenezuela 2009) oraz dotarł do 1/8 Młodzieżowych mistrzostw Świata (Egipt 2009), a także zadebiutował w seniorskiej kadrze (14 listopada 2009 roku w meczu z Kostaryką), jednak to właśnie po transferze do Amsterdamu wzbogacił swoje CV o godne pozazdroszczenia osiągnięcia. Choć zapewne wolałby to uczynić w nieco innym stylu. W swoim pierwszym meczu na Mundialu (2010) z Francją, spędził na boisku zaledwie 15 minut po czym otrzymał czerwoną kartkę, drugi raz pojawił się na boisku w wygranym (2:1) spotkaniu z Koreą Południową, a jego trzeci występ (przeciwko Ghanie) zakończył się poważną kontuzją i straconym kolejnym sezonem. Niemniej Urugwaj zajął ostatecznie 4 miejsce. Na Copa America 2011 (Argentyna) było już lepiej. Lodeiro wyszedł w pierwszym składzie na inauguracyjny mecz z Peru i zanotował asystę, wystąpił również w spotkaniach z Chile i Meksykiem. Reprezentacja Urugwaju triumfowała w całym turnieju.
Nicolas Lodeiro jest piłkarzem bardzo dynamicznym, szybko przemieszczającym się miedzy przeciwnikami. Jego zalety to niewątpliwie szybkość, dobry drybling, umiejętne poruszanie się po boisku i strzał. Ciężko powiedzieć czy byłby dziś czołowym rozgrywającym w Holandii gdyby nie kontuzje. Z pewnością miał takie perspektywy. Obecnie piłkarz walczy o swoje miejsce w Ajaxie i przełom 2011/2012 roku może zaliczyć do w miarę udanych (jak nie gra w pierwszym składzie to przynajmniej wchodzi z ławki). Przeszkodą dla Lodeiro w zrobieniu wielkiej kariery może być jednak właśnie ten klub, który jakby trochę zapomniał o talencie tego zawodnika.

Imię i nazwisko: Nicolas Lodeiro.
Urodzony: 21.03.1989
Kraj: Urugwaj
Pozycja: ofensywny pomocnik
Wzrost: 170 cm
Waga: około 70 kg
Atuty: szybkość, zwinność, drybling
Wady: brak stanowczości, kłopoty z adaptacją w nowym środowisku, kontuzje
Data dodania: 16.02.2012

Podziel się wpisem: